Zakończenie roku szkolnego 2019-2020 – inne niż zwykle.

Dziwne  to było zakończenie roku. Bez akademii, bez części artystycznej, szybko, po cichu, jakby potajemnie. Niestety taki sposób postępowania wymusiła na nas sytuacja epidemiologiczna. Inaczej to sobie wszyscy wyobrażaliśmy. Jeszcze w lutym snuliśmy plany gdzie pojechać na wycieczkę, jak daleko, na jak długo, pociągiem czy autobusem. Wszystko nagle urwało się 11 marca. Nikt wtedy chyba z nas nie przypuszczał, że te wymuszone dni wolne potrwają aż do wakacji.

Rozpoczęła się nauka przez internet. Do tej pory nigdy nie praktykowana. Nikt nie wiedział jak to robić, wszyscy uczyliśmy się od podstaw. Mam wielką nadzieję, że od września wszystko wróci do normalności i znowu będziemy mogli się spotykać w szkole, tak jak to było dotychczas. Bez maseczek, bez obaw i strachu.

W ciągu tych przeszło trzech miesięcy udało nam się wspólnie wypracować pewien system nauczania zdalnego. W zasadzie wszyscy uczniowie od klasy 0 byli w kontakcie z nauczycielami, wysyłali prace a także uczestniczyli w zajęciach online. W ciągu tygodnia takich lekcji na żywo było ponad 50 – chyba najwięcej ze wszystkich szkół w gminie. Oczywiście taka forma zajęć nigdy w pełni nie zastąpi tradycyjnych lekcji w szkole.

W imieniu nauczycieli chciałbym wyróżnić uczniów klas 0 – III. Bardzo chętnie i z pełnym zaangażowaniem (oczywiście przy pomocy rodziców i rodzeństwa) wywiązywali się ze swoich obowiązków, przesyłali rozwiązywane zadania, prace plastyczne, często kontaktowali się z nauczycielami.

Mnóstwo pozytywnych opinii zebrali też uczniowie klas IV – VI. Można powiedzieć, ze niemal zawsze w komplecie brali udział w lekcjach online oraz przesyłali w terminie rozwiązane zadania. Efektem ich pracy są oczywiście bardzo dobre oceny na świadectwach i sporo czerwonych pasków.

Klasy VII i VIII i też nieźle sobie radziły, chociaż czasem pojawiały się problemy.

W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie w naukę zdalną: uczniom, rodzicom, nauczycielom. Zwłaszcza za bardzo dobrą współprace i wzajemne zrozumienie.

Wiele elementów z nauki online będzie można wykorzystać później. Zostały wypracowane różne formy komunikacji: messenger, mail, dziennik elektroniczny, SMS, zostały utworzone grupy klasowe. Jeśli będzie taka potrzeba będziemy dalej z nich korzystać.

W ten specyficzny sposób żegnaliśmy również klasę VIII. Za Wami  lata nauki, zmagań konkursowych, rywalizacji sportowej. W naszej pamięci pozostaniecie jako świetni aktorzy, dobrzy i bardzo dobrzy uczniowie. Oprócz tego byliście grupą niezwykle rozgadaną, głośną, zaangażowaną politycznie, chętną do dyskusji, mającą swoje zdanie. W waszej klasie nigdy nie było cicho ani nudno. Zawsze byliście szczerzy i otwarci. Może nie wszystkim to się podobało, ale to były cechy które was bardzo wyróżniały.

Życzę Wam by zdobyta wiedza, wspólne doświadczenia pozytywnie wpływały na Wasze dalsze życie. By lata spędzone w naszej szkole wyryły się głęboko w Waszych sercach i pozostały tam, szczególnie w trudnych chwilach, by dawać Wam  poczucie siły jaka w was drzemie.

Nigdy nie traćcie nadziei, ani wiary we własne siły. Bądźcie zawsze pozytywnie nastawieni do świata, pełni entuzjazmu i zapału. pielęgnujcie swoje najlepsze cechy. Nie rezygnujcie z marzeń i planów. Pamiętajcie, że pomimo trudności, dzięki pracy i wysiłkowi zawsze można osiągnąć zamierzony cel. Życzę Wam wszystkiego najlepszego.

Nasza szkoła zawsze będzie dla was otwarta.

Na koniec życzę wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji, spokojnego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.

Zapraszamy do galerii.

Prezentacja przygotowana przez uczniów klasy VIII.