8 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie kilku pokoleń Polaków, którzy nie godzili się z tym, iż przez tyle lat Polska była w niewoli. Przez ponad 120 lat próbowaliśmy to zmienić. Dzięki przelewanej krwi, codziennemu trudowi, pracy, wysiłkowi intelektu milionów Polaków przez lata niewoli zachowana została substancja materialna i duchowa narodu – język, tożsamość, pamięć historyczna, duma narodowa, umiłowanie wolności. Dzięki temu Polacy, nie mając państwa, ocaleli jako naród: spełniły się słowa Mazurka Dąbrowskiego: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”, które prowadziły Polaków przez ciemne lata zaborów.
Józef Piłsudski, główny twórca niepodległej Polski powiedział:
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”
Dlatego, my jako społeczność szkolna każdego roku przypominamy ten dzień, dzień odzyskania niepodległości. W tym roku w sposób szczególny obchodzimy to święto. Przez te sto lat, które już upłynęły od 1918 r. byliśmy świadkami wielu wydarzeń. Polska dwukrotnie stawała na krawędzi, ważyły się losy dalszego istnienia Państwa polskiego. Rok 1920 – wojna z Rosją radziecką i lata II wojny światowej. Później były lepsze i gorsze czasy. Dzięki odwadze, poświęceniu, pracowitości, determinacji wyszliśmy z tych opresji zwycięsko i dzisiaj możemy cieszyć się z wolności i niezawisłości.
„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” „… niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.”
Dzisiaj nie musimy o wolność i niepodległość walczyć z bronią w ręku. Obecnie inaczej pojmuje się patriotyzm. Dzisiaj nie ma wolności tam gdzie panuje egoizm, cwaniactwo, zdrada wspólnego dobra w imię własnych interesów. Musimy wszystko zrobić aby Polska była krajem silnym, uczciwym, przyjaznym dla każdego. Jednocześnie należy kultywować nie tylko 100 lat istnienia państwa ale ponad tysiącletnią tradycję. Trzeba pamiętać o wspaniałych tradycjach, musimy doceniać przeszłość ale jednocześnie mieć na uwadze przyszłość wolnej ojczyzny.
Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy brali udział w akademii, nauczycielom, którzy ją przygotowali: Marii Walendowskiej, Janinie Śliwa, Agacie Lubińskiej, Teresie Siekaniec, Tomaszowi Tereszakowi. Chciałbym również podziękować gościom za przybycie oraz rodzicom za przygotowanie strojów, zwłaszcza Pani Dominice Młynarskiej, która wykonała wianuszki. Gratuluję talentu a przede wszystkim cierpliwości.